جرایم سایبری یا جرایم فضای مجازی شکل نوینی از جرایم و کلاهبرداری‌های سنتی است که نه تنها خسارت‌های بسیاری را به کاربران وارد می‌کند، بلکه امنیت فضای مجازی و کاری را نیز از بین می‌برد. عدم آگاهی مردم نسبت به حقوق مدنی در فضای مجازی سبب می‌شود که کلاهبردارها از این عدم آگاهی سوء‌استفاده کرده و دست به جرایم رایانه‌ای مانند فیشینگ، هک کردن حساب‌های کاربری، نشر اکاذیب، ایجاد اختلال در سامانه‌های رایانه‌ای، جاسوسی رایانه‌ای و مانند این‌ها بزنند.

وکیل جرایم رایانه‌ای با در نظر گرفتن تمامی جزئیات مبتنی بر کلاهبرداری سایبری به کارگشایی پرونده‌های این چنینی پرداخته و از افزایش اینگونه جرایم جلوگیری به عمل می‌آورد. با توجه به افزایش خسارت‌های ناشی از اینگونه جرایم، مراجعه به یک وکیل سایبری و یا وکیل مجرب دراین زمینه بسیار لازم و ضروری است. گفتنی است که وکیل جرایم رایانه‌ای و وکیل جرایم سایبری در‌ واقع جزء یک زیرمجموعه محسوب می‌شوند و تفاوتی بین آن‌ها نیست.

تعریفی از جرایم سایبری یا جرایم رایانه‌ای :

بسیاری از افراد به دلیل عدم آگاهی، اطلاعات کافی در این خصوص ندارند. بدین ترتیب پیش از هر توضیحی، بهتر آن است که تعریفی از واژه سایبر ارائه دهیم. معنای لغوی سایبر در واژه‌هایی مانند مجازی و یا غیر ملموس تعریف شده است. این بدان معناست که هر جا واژه فضای سایبری را شنیدید، در‌واقع همان فضای مجازی و شبکه‌های ارتباطی است که دسترسی به این فضا از طریق رایانه‌ها، گوشی‌های موبایل، تبلت و سایر سخت افزارها امکان‌پذیر است.

در همین راستا در برخورد با هرگونه اختلال در شبکه‌های اینترنتی، کانال‌ها و یا پروفایل‌های شخصی می‌توان به وکیل سایبری مراجعه نمود و از مشاوره با وکیل سایبری بهره‌مند شد.

جرایم رایانه‌ای چیست؟

همانطور که در مقدمه به آن اشاره شد، اینگونه جرایم در فضای مجازی و سایبری از سوی مجرمین اتفاق می‌افتد.

می‌توان جرایم رایانه‌ای را اینگونه تعریف نمود: انجام هرگونه فعالیت غیر مجازی که در بستر فضای مجازی از طریق ابزارآلات و یا سخت افزارهای اتصال به این فضا صورت گرفته که در پی آن حقوق کاربران را نقض کرده و یا از بین می‌برد.

با توجه به توسعه فناوری‌های اطلاعاتی و ارتباطی در تمامی ابعاد مختلف زندگی و با توجه به آنکه تمامی فعالیت‌ها در بستر فضای اینترنتی انجام می‌شود، احتمال بزهکاری، کلاهبرداری سایبری و هر گونه جرایم فضای مجازی نیز افزایش یافته است.

صنعت الکترونیک و اینترنت علاوه بر دارا بودن ویژگی‌های شاخصی که با خود به همراه دارد، پیامدهایی را نیز شامل می‌شود که برای رفع مشکلات و پیامدهای ناشی از آن، می‌توان تنها با افزایش اطلاعات در زمینه انواع جرایم رایانه‌ای، مشاوره با وکیل سایبری و پیگیری جرایم رایانه‌ای این امکان را برآورده کرد.

به‌خصوص صاحبان مشاغل، دارندگان کسب و کارهای دیجیتالی و توسعه دهندگان بازار الکترونیک باید به خوبی با این حوزه آشنایی داشته باشند تا بتوانند از هر گونه خسارت‌های احتمالی جلوگیری به عمل آورند و بتوانند کسب و کار خود را در یک بستر امن و ایمن گسترش دهند. در این خصوص مشاوره با کارشناس رسمی دادگستری جرایم رایانه‌ای، راهکاری است که به متقاضیان پیشنهاد می‌شود تا بتوانند از این طریق نسبت به حقوق خود و پیگیری جرایم رایانه‌ای در فضای سایبری آگاه شوند.

انواع جرایم رایانه‌ای

لیست جرایم رایانه‌ای را می‌توان بر اساس قوانین سایبری اینگونه بیان کرد؛

 • ایجاد اختلال در داده‌ها و یا سامانه‌های رایانه‌ای
 • تولید و انتشار اکاذیب و اخبار نادرست
 • دسترسی غیرمجاز به حساب کاربران
 • انتشار محتویات غیرمجاز، شنود غیرمجاز و همچنین جاسوسی رایانه‌ای
 • جرایم مرتبط با زیر پا گذاشتن عفت عمومی
 • دسترسی غیر مجاز به مشخصه‌های کاربران و هرگونه سوء‌استفاده مرتبط با آن
 • هرگونه سرقت و کلاهبرداری سایبری
 • جعل رایانه‌ای
 • پورنوگرافی رایانه‌ای
 • سرقت اینترنتی
 • فروش و یا انتشار گذرواژه‌ها، داده‌ها و یا سامانه‌های رایانه‌ای
 • هک کردن و یا دسترسی غیرمجاز به حساب کاربران
 • انتشار اکاذیب و هرگونه هتک حیثیت کاربران

کلاهبرداری رایانه‌ای

از آنجایی که امروزه اغلب پرداختی‌ها و فعالیت‌های کاری کاملاً در بستر اینترنت و فضای مجازی انجام می‌شود، احتمال کلاهبرداری و خالی کردن حساب‌های کاربران نیز افزایش یافته است و در‌واقع راه برای بزهکاران نیز بسیار فراهم است. در نتیجه کاربران باید، نه تنها از حقوق مدنی و شهروندی خود در فضای سایبری آگاه باشند، بلکه از بروز آسیب‌های احتمالی نیز جلوگیری به عمل آورند.

با مشاوره رایگان و راهنمایی های وکیل جرایم رایانه‌ای و اینترنتی این امکان را برای شما فراهم می‌ شود  تا در مواقع کلاهبراری و سواستفاده های اینترنتی از مشاوره با آن ها بهره مند شده  و از نکات مرتبط با آن آگاه شوید.

اگر چنانچه با اختلال و یا رویداد نابهنگامی در فضای کسب و کار اینترنتی خود و یا فضای شخصی و سایبری خود مواجه شدید، کارشناس رسمی دادگستری جرایم رایانه‌ای و تیم متخصص در این حوزه در پیگیری جرایم رایانه‌ای با شما همراه خواهد بود.

وکالت دعاوی کسب و کار اینترنتی:

در سال­های اخیر شاهد افزایش چشم­گیر کسب و کارهای اینترنتی بوده ­ایم. در قانون تجارت الکترونیکی که در سال 1382 به تصویب رسید که قانونگذار به مواردی نظیر نحوه تبلیغات، حقوق خریدار و فروشنده، امضاء و تصدیق هویت الکترونیکی پرداخته است. چنانچه در خصوص امور نحوه تنظیم قرارداد، آثار حقوقی مفاد قرارداد و شرایط آن و سایر موارد حقوقی دیگر، اطلاع حقوقی لازم را نداشته باشد نه تنها باعث اختلافات با طرف مقابل می شود بلکه به جای اینکه سود و منفعتی راببرد ضرر خواهد کرد و این ضرر چه بسا در برخی موارد غیر قابل جبران هم باشد.

با توجه به تخصصی بودن رسیدگی به چنین پرونده­ هایی، چنانچه نیاز به انتخاب وکیل دارید توصیه می­ کنیم آنرا به وکلای خبره و متخصص احاله نمایید. گروه حقوقی وکلای عدل ایرانیان با در اختیار داشتن وکلای حاذق و متخصصین رایانه ­ای آماده قبول وکالت انواع دعاوی مربوط به کسب و کارهای اینترنتی هستند.

جاسوسی رایانه‌ای

از جمله شایع‌ترین جرایم رایانه‌ای می‌توان به جاسوسی رایانه‌ای اشاره کرد. برنامه‌های رایانه‌ای هدف اصلی این جرایم است. کپی کردن فایل‌ها و اطلاعات برای دسترسی داشتن به داده‌های مورد نظر از جمله جاسوسی رایانه‌ای به شمار می‌رود.

دسترسی به داده‌های سری و محرمانه و نقض تدابیر امنیتی از جمله موارد مرتبط با جاسوسی رایانه‌ای به شمار می‌رود. بدین ترتیب هر کسی که به صورت غیرمجاز به انتقال و یا ذخیره داده‌های سری و محرمانه بپردازد، مجازات‌های رایانه‌ای نظیر دو تا ده سال حبس و یا پرداخت جزای نقدی از دو تا ۶۰ میلیون ریال شامل او می‌شود. در برخی موارد نیز هر دو حکم صادر می‌شود.

جعل رایانه‌ای

طبق ماده ۶ و ۷ قوانین رایانه‌ای، هر کسی که به طور غیرمجاز دست به وارد کردن اطلاعات متقلبانه بزند و یا تغییری در استناد داده‌ها ایجاد کند، به حبس از یک تا پنج سال محکوم می‌شود و یا متحمل پرداخت جزای نقدی بین بیست تا صد میلیون ریال می‌شود، در برخی موارد نیز هر دو حکم برای بزهکار صادر می‌شود.

تخریب داده:

برابر ماده ۹ قانون جرائم رایانه ای اعمالی از قبیل وارد کردن، انتقال دادن، پخش، حذف کردن، متوقف کردن، دستکاری یا تخریب داده ها یا امواج مغناطیسی یا نوری مستوجب مجازات شناخته شده و حبس و جزای نقدی را به دنبال دارد.

از آنجا که اینگونه جرایم اغلب در کسری از زمان رخ می دهند، در مورد این جرم آنچه که حائز اهمیت است اثبات و روش مستندسازی موضوع است که قطعا مستلزم داشتن دانش فنی لازم در این خصوص می ­باشد زیرا اشخاصی که مرتکب این جرم می­ شوند مسلط به امور رایانه ­ای هستند و غالبا فاقد ردپای مجرمانه هستند. نتیجتا نقش کارشناسان باتجربه در خصوص این جرایم بسیار دارای اهمیت است و می ­تواند دارای تأثیر زیادی در راستای پیگیری فرایند پرونده داشته باشد.

شنود غیرمجاز

از جمله جاسوسی رایانه‌ای، شنود غیرمجاز است، به عبارتی اطلاعات و داده‌های در حال انتقال، استراق سمع شده و شنود می‌شوند. در‌ واقع کنترل مکالمات تلفنی و شفاهی از دیگر جرایم شنود غیر مجاز محسوب می‌شود. در نتیجه طبق جرایم رایانه‌ای، اگر چنانچه کسی ارتباطات غیرعمومی در سامانه‌های سایبری و مخابراتی را شنود کند، حبس ۶ ماه تا دو سال برای او صادر می‌شود و یا متحمل پرداخت جزای نقدی از ده میلیون تا ۴۰ میلیون ریال می‌شود. در برخی موارد نیز هر دو حکم برای بزهکار صادر می‌شود.

پورنوگرافی رایانه‌ای

از دیگر جرایم رایانه‌ای، می‌توان به پورنوگرافی رایانه‌ای اشاره کرد. با توجه به توسعه فناوری و تکنولوژی کامپیوتری و اینترنت، این جرم از جمله شایع‌ترین جرایم رایانه‌ای شناخته شده است. به عبارتی هرگونه انتشار فیلم، تصاویر، نوشته و یا هرگونه انتشار مطالب مرتبط با امور جنسی که فاقد هرگونه ارزش علمی است به عنوان جرایم رایانه‌ای این شاخه محسوب می‌شود.

پخش هرگونه تصاویر، فیلم از طریق ابزار سمعی و بصری غیرمجاز بوده و جزء جرایم رایانه‌ای به شمار می‌رود. در نتیجه طبق ماده ۱۴ جرایم رایانه‌ای، اگر چنانچه شخصی از طریق سامانه‌های رایانه‌ای و مخابراتی، محتویات مستهجن را منتشر و یا توزیع کند، متحمل حبس از ۹۱ روز تا دو سال می‌شود و یا حکم پرداخت جزای نقدی از پنج تا ۴۰ میلیون ریال نیز برای بزهکار صادر می‌شود. در برخی موارد نیز هر دو حکم صادر می‌شود.

سرقت رایانه‌ای

سرقت رایانه‌ای انواع متفاوتی دارد و گسترده‌تر از سرقت از نوع سنتی است. در این خصوص اطلاعات و داده‌هایی که حتی جنبه مالی ندارند نیز انتشار داده می‌شوند که جزء کلاهبرداری رایانه‌ای محسوب می‌شود. در این خصوص بهره‌مندی از مشاوره رایگان جرایم رایانه‌ای و پیگیری جرایم رایانه‌ای از جمله گام‌های اولیه و ضروری برای بازپس گیری حقوق مادی و معنوی است.

برخی از احکام جرایم رایانه‌ای

با توجه به هر نوع از جرایم، مجازات‌های مختلفی در چارچوب قوانین و جرایم سایبری لحاظ می‌شود. برای نمونه برخی از احکام جرایم سایبری را می‌توان به شرح زیر خلاصه کرد.

طبق ماده ۷۲۹ قانون مجازات اسلامی، اختلال و دسترسی غیرمجاز به داده‌ها و سامانه‌های رایانه‌ای، مجازاتی نظیر ۹۱ روز الی یکسال حبس و یا پرداخت جزای نقدی از پنج تا ۲۰ میلیون ریال را در بر می‌گیرد. در برخی موارد نیز هر دو حکم برای بزهکار صادر می‌شود.

طبق ماده ۷۳۰ قانون مجازات اسلامی، انتشار غیرمجاز محتوای مرتبط با ارتباطات شخصی در سامانه‌ها و فضای مجازی و یا شنود امواج الکترومغناطیسی، حکمی معادل با ۶ ماه تا دو سال حبس و یا پرداخت جزای نقدی بین ۱۰ تا ۴۰ میلیون ریال را شامل می‌شود و در برخی موارد نیز هر دو حکم برای بزهکار صادر می‌شود.

طبق ماده ۷۳۸ قانون مجازات اسلامی، اعمال غیرمجاز نظیر مخفی کردن داده‌ها و اطلاعات، تغییر رمز عبور کاربران و یا رمز نگاری داده‌ها که مانع دسترسی و ورود کاربران و اشخاص مجاز شود، حکمی معادل با ۹۱ روز تا یکسال حبس و یا پرداخت جزای نقدی به مبلغ پنج تا ۲۰ میلیون ریال را شامل می‌شود که در برخی موارد نیز هر دو حکم صادر می‌شود.

طبق ماده ۷۴۴ قانون مجازات اسلامی، هر کسی که اقدام به اعمال غیر مجاز مانند تغییر تصویر، فیلم و یا صوت شخص دیگری در فضای سایبری بزند و آن را تحریف و منتشر کند، به گونه‌ای که باعث هتک حرمت و حیثیت کاربر شود، حکمی معادل با ۹۱ روز تا یکسال حبس و یا پرداخت جزای نقدی به مبلغ پنج تا ۴۰ میلیون ریال و یا هر دو حکم برای او صادر می‌شود.

طبق ماده ۷۴۶ قانون مجازات اسلامی، هر کسی که مرتکب تشویش اذهان عمومی‌شود و یا به انتشار اخبار نادرست و اکاذیب بپردازد، حکمی معادل با ۹۱ روز تا یکسال حبس و یا جزای نقدی پنج تا ۴۰ میلیون ریال برای او صادر می‌شود که در برخی موارد نیز هر دو حکم صادر می‌شود.

این موارد تنها بخشی از احکام اجرایی جرایم رایانه‌ای است که طبق مصوبه‌های موجود اعمال می‌شود.

اقدام‌های ضروری جهت پیگیری جرایم رایانه‌ای

قبل از هرگونه اقدامی، توصیه می‌شود که حتماً از مشاوره با وکیل سایبری بهره مند شوید و پس از آن سایر مراحل قانونی جرایم را از جمله مراجعه به دادسرای تخصصی و درخواست شکایت نامه را برای تشکیل پرونده انجام دهید. اگر چنانچه شخصی از طرف شکایت کننده معرفی نشود، گروه‌های متخصص از جمله پلیس فتا جهت پیگیری پرونده و شناسایی شخص یا اشخاص وارد عمل می‌شوند. بدین ترتیب پرونده پروسه‌های قانونی خود را طی می‌کند که متناسب با نوع شکایت زمان بر است.

نحوه شکایت از جرم کلاهبرداری رایانه‌ای

بهترین راه پیشگیری است اما اگر  در دام کلاهبرداری مجازی افتادید باید برای طرح شکایت به دادسرای جرایم رایانه ای مراجعه نمایید. بعد از تشکیل پرونده برای بررسی موضوع، پرونده به پلیس فتا ارجاع داده می‌شود که شرایط جرم مورد بررسی و تحقیق قرار گیرد.

لازم به ذکر است که دادسرای جرایم رایانه­ ای (دادسرای ناحیه 31) تهران، پرونده­ های زیادی در مورد شرکت­ های هرمی، شرکت­ های مدعی بازاریابی شبکه­ ای، سایت­ های شرط­بندی، کلاهبرداری رایانه­ ای، تحصیل مال از راه نامشروع، انتشار فیلم و عکس ­های خصوصی، نشراکاذیب و…رسیدگی نموده که اغلب به صدور قرار مجرمیت (جلب به دادرسی)، کیفرخواست و در نهایت حکم محکومیت متهم، حبس، جزای نقدی، رد مال و جبران خسارت بزه دیده و متضرر از جرم منجر گردیده است.

روش دیگر برای شکایت از کلاهبرداران رایانه‌ای مراجعه به سایت رایانه‌ای پلیس فتا است. در این حالت شما به طرح شکایت در سایت پرداخته و پلیس در اسرع وقت به موضوع شما رسیدگی می‌کند.

اما توجه به ابن موضوع داشته باشید که جرم کلاهبرداری رایانه‌ای یکی از پیچیده‌ترین جرائم رایانه‌ای است. قبل هر کاری با وکیل جرایم رایانه ای  در این امور مشورت کنید تا با تنظیم درست شکایت‌نامه و پیگیری دقیق امور هر چه سریع‌تر به مال ازدست‌رفته دست پیدا کنید.

مراجعه به وکیل جرایم رایانه‌ای

همراه با توسعه برنامه‌های اینترنتی، به روز رسانی گوشی‌های هوشمند و انواع اپلیکیشن‌های رایج، مجرمان جرایم رایانه‌ای نیز افزایش پیدا می‌کنند. همانطور که به آن اشاره شد. انواع جرایم سایبری وجود دارد که هر یک از آن‌ها با دیگری متفاوت است اما تمامی آن‌ها دارای یک وجه اشتراک هستند و آن هم بستر فضای مجازی و سایبری است.

در نتیجه تنها راه پیشگیری از جرایم رایانه‌ای، افزایش آگاهی عمومی و آموزش‌های همگانی به صورت جامع و مستمر است. مراجعه به وکیل جرایم رایانه‌ای و اینترنتی، در حین برخورد با جرایم سایبری، کمک زیادی به کاربرانی که در این حیطه زیان دیده‌اند، می‌نماید. وکیل جرایم رایانه‌ای، وکیل سایبری و یا وکیل فتا با طیف گسترده‌ای از پرونده‌های سایبری روبرو است و به همین جهت نه تنها شما را با حقوق شهروندی‌تان در فضای مجازی آشنا می‌کند، بلکه این امکان را در اختیارتان قرار می‌دهد که مدافع حقوق خود و پیگیری جرایم رایانه‌ای در فضای مجازی باشید.

سوالات متداول در جرایم رایانه ای

برای افرادی که از طریق شبکه های اجتماعی اینستاگرام یا واتساپ و یا سایت های فروشگاهی از آن ها کلاهبرداری می شود باید برای شکایت چه کاری انجام دهند ؟

این افراد پرینت فیش پول واریزی خود را دریافت کرده و به پلیس فتا مراجعه کرده ، ادرس پیج صفحه مجازی یا سایت را اعلام کرده ، تا مراحل قانونی آن طی شود.

فیشینگ چیست ؟ و ایا جز جرایم رایانه ای حساب می شود ؟

فیشینگ راهی است که کلاهبرداران اینترنتی ، اطلاعاتی نظیر کلمه کاربری، رمز عبور، شماره 16 رقمی عابر بانک، رمز دوم و CVV2 را از طریق ابزارهای الکترونیکی ارتباطات به سرقت می برند. شبکه های اجتماعی، سایت های حراجی و درگاه های پرداخت آنلاین نمونه ای از ابزار های الکترونیکی ارتباطات می باشند. و از این طریق از حساب های بانکی فرد سرقت می کنند .

مجازات قمار و شرط بندی در سایت ها و فضای مجازی چیست ؟

هر فردی که بخواهد در فضای مجازی به امر خلاف مجازات شرط بندی بپردازد بر اساس قانون مجرم است با آن فرد و سایت اینترنتی باید برخورد می شود. در نتیجه سایت تعطیل و گردانندگان آن با عنوان مجرمانه قمار محاکمه خواهند شد.
برای افراد مجرم از شش ماه تا دو سال حبس یا از سه تا ۱۲ میلیون ریال جزای نقدی محکوم می‌شود.

انتشار عکس و فیلم خصوصی افراد جرم است ؟

بله نشر اکاذیب یا انتشار فیلم و عکس محرمانه جرم محسوب می شود و جز جرایم رایانه ای است ، فرد می توان به کمک وکیل جرایم رایانه ای به پلیس فتا مراجعه کرده و شکایت خود را اعلام کند.

کسی که در اینستاگرام لایوهای غیر اخلاقی می گذارد و تصاویر مستهجن پخش می کند آیا مرتکب جرم از جرائم رایانه ای شده است؟

بله اقدام این شخص مصداقی از جرائم رایانه ای علیه عفت و اخلاق عمومی است که مطابق قانون جرائم رایانه ای جرم انگاری شده است و مرتکب حسب مورد به حبس یا جزای نقدی محکوم خواهد شد.

اگر فردی داده های سری و امنیتی مربوط به شرکت خاصی را در اختیار گروه بیگانگان و معاند قرار دهد چطور می توان از او شکایت کرد؟

اقدام ایشان مصداقی از جرائم رایانه ای است که جاسوسی رایانه ای نام دارد و قابل پیگیری و تعقیب کیفری توسط دادسرای جرائم رایانه ای می باشد.